O nás
Cílem programu je systematicky poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku, ale i na evropské a světové úrovni, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

Archiv

Češinci

Nejlepší videospot na téma Češinci aneb integrace cizinců

Soutěž o nejlepší videospot na téma Češinci aneb integrace cizinců má přinášet méně známé informace o životech cizinců v Česku a ukazovat jinou stránku migrace než jakou vídáme na televizních obrazovkách nebo slyšíme z úst mnohých politiků. Samotné označení „Češinci“ (Češi+cizinci) namísto cizinci má vyvolávat reflexi ohledně pozice cizinců ve společnosti. Dosud totiž ani český jazyk nedokázal reflektovat aktuální stav – žijí tu, patří mezi nás, ale stále jsou podle tohoto označení cizí. Přitom jsou cizinci běžnou součástí české společnosti a v mnohém ji obohacují.

Celkem se zúčastnilo 23 spotů/týmů. Úkolem bylo natočit maximálně minutový spot. Tematicky byly vyhlášeny dva okruhy témat – přínos migrantů Češku a překážky, kterým Češinci v Česku čelí. Důraz byl dán i na nejzranitelnější skupiny (těhotné ženy, obchodované osoby, děti, senioři apod.).

Najdete tu:
Vítězné spoty
Čestná uznání
Pravidla soutěže


Vítězné spoty

1.místo – Nomin

Viktor Portel a jeho autorský týmVýrok poroty:

S použitím působivé vizuální a zvukové metafory odhaluje tento spot příběh malé mongolské holčičky Nomin, která na svět přišla s potížemi a tedy i s obrovským dluhem u nemocnice. Oprošťuje se od vypjatých emocí a prostřednictvím minimalistického vyprávění tak ukazuje jednu z významných a v Česku relevantních překážek začlenění mnohých cizinců do společnosti: omezení přístupu ke zdravotnímu pojištění.


2.místo – Marry you me?

Stanislav Adámek a jeho autorský týmVýrok poroty:

Vtipnou formou, dramaticky zvládnutým scénářem a inovativně pojatým střihem spot relativizuje převládající kriminalizování neregulérních migrantů. Na příkladu zoufalé studentky ochotné vdát se jen pro povolení k pobytu i v reakcích kolemjdoucích Pražanů odhaluje okolnosti jednání těch, kteří se ocitají v Česku bez dokladů, a vyzývá k společné diskusi nejen nad morální stránkou věci.


3.místo – Homolkovi

Václav Bartoš a jeho autorský týmVýrok poroty:

S humorem a nadhledem pojímá tento spot otázku vnímání a hodnocení přínosu cizinců ze strany majoritní společnosti. Vystupňovaná hra záběrů „pohodové“ české domácnosti a la Homolkovi s cizinci v hlavních rolích vede k zamyšlení, jak by vypadala česká společnost a rodiny, pokud by se cizinci opravdu ve všem přizpůsobili – tak, jak je jim to často vštěpováno.


Čestná uznání

Pět dalších spotů získalo od poroty čestné uznání. Mezi nimi jsou:

Den bez migrantů
Patrick Hamouz
a jeho autorský tým


Spot Den bez migrantů získal čestné ocenění…
… za pozitivní a vtipný pohled na nedocenitelnou přítomnost migrantů v naší společnosti. Kdo by  uklízel naše domovy, hlídal naše děti nebo vyučoval cizím jazykům? Co by se stalo, kdyby najednou všichni mávnutím proutku zmizeli? (Zřejmě to budeme moci částečně okusit s novým nařízením MPSV neprodlužovat od července pracovní povolení cizincům na nízkokvalifikovaných pozicích)


Víte, kdo u vás uklízí?
Jan Látal
a jeho autorský tým


Spot Víte, kdo u vás uklízí? získal čestné ocenění…
… za profesionální provedení spotu a upozorňování na důležité téma, které je v Česku – na rozdíl od mnoha jiných zemí – dosud skoro tabu. Víte snad, kdo u vás doma nebo i v práci uklízí? Jaký mají životní příběh?

Smažme své předsudky
Tým ShortkySpot Smažme své předsudky získal čestné ocenění…
… za vizuálně a hudebně perfektní zpracování spotu proti rasismu a xenofobii.

Samozřejmí cizinci?
Tomislav Čečka
a jeho tým


Spot Samozřejmí cizinci? získal čestné ocenění…
… za vizuálně povedené zpracování stávajícího paradoxu, o kterém mluví samotní autoři: „Do našeho spotu jsme si vybrali kontrast celkového návyku a jakési samozřejmosti vietnamské komunity a chtěli upozornit na to, že jednu část jejich kultury a jejich přítomnosti bereme jako samozřejmost ale přitom jimi nevědomky opovrhujeme, či je zcela nepřijímáme jako součást moderní české identity 21.století.“

Čekání na integraci
Michaela StavováSpot Čekání na integraci získal čestné ocenění…
… za originální animované zpracování spotu o nejasném systému udělování víz a pobytů. Jak se cítíte vy, když si jdete vyzvednout vízum nebo prodloužit pobyt v zahraničí?


Soutěž je spolufinancována Evropskou unií z Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí.