O nás
Cílem programu je systematicky poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku, ale i na evropské a světové úrovni, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

Archiv

Podívejte se na Evropu očima íránských imigrantů díky programu Promítej i ty! filmy z Jednoho světa

Praha, 1. září 2014 – Sny i obtíže, které zažívají íránští imigranti bez oprávnění k pobytu na strastiplné pouti za lepším životem v Evropě, mohou nyní zblízka poznat i obyvatelé České republiky. Dokumentární film Přestupní stanice o skupině mladých mužů skrývajících se v Řecku před další cestou na západ Evropy je totiž od září zařazen do programu Promítej i ty!, který zdarma přináší úspěšné dokumenty českému publiku. Na www.promitejity.cz se může kdokoli v ČR zaregistrovat a film promítnout své rodině, přátelům, sousedům.

Přestupní stanice (Stop-Over / Francie / 2013 / 100 min.) režiséra Kaveha Bakhtiariho byl promítán na festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2014. Film získal zvláštní uznání Hlavní poroty.

V nabídce Promítej i ty! od září přibylo i dalších osm filmů z nabídky letošního Jednoho světa:

#chicagoGirl – dokument o syrské studentce v USA, která přes Facebook koordinuje válku v Sýrii

Dál nic – dokument Ivo Bystřičana o kontroverzní stavbě dálnice přes České středohoří

Poslední sny – poetický dokument o klientkách dánského hospicu

Přestupní stanice – dokument o osudech ilegálních íránských migrantů na cestě do Evropy

Putinovy hry – dokument o korupci a bezpráví na obyvatelích Soči během příprav zimní olympiády

Verdikt v Maďarsku – záznam soudního procesu s pachateli útoků na romské vesnice z roku 2008

Viva Cuba Libre – rapová vzpoura – dokument o ilegální kubánské rapové kapele Los Aldeanos

Vražedná pole na Srí Lance – dokument o válečných zločinech při operaci proti Tamilským Tygrům

Pro promítače a promítačky jsme připravili webové stránky www.promitejity.cz s větší možností zapojení do rozšiřování doprovodných materiálů a tvorby článků. Velkou novinkou je, že mimo samotné projekce lze na mapu Promítej i ty! přidat i další kulturní akce, které naši promítači a promítačky pořádají. Tímto krokem chceme podpořit všechny, kdo se aktivně podílejí na kulturním životě ve svých obcích. V programu Promítej i ty! je od září již 31 dokumentárních filmů. Dosud se zaregistrovalo asi 1500 promítačů a promítaček, kteří uspořádali celkem 8000 projekcí pro více jak 70 tisíc diváků.

Jak funguje Promítej i ty!

Program je alternativní formou distribuce kvalitních dokumentárních filmů, které by kina z důvodu nízké výdělečnosti nezařadila do svého programu. Díky Promítej i ty! se filmy z Jednoho světa dostávají k dalším divákům po celé zemi. Půjčit si film mohou všichni registrovaní promítači a promítačky, a to s jedinou podmínkou: na projekci nesmějí vybírat vstupné. Snímky jsou poskytovány s doprovodnými informačními materiály, které slouží jako podklady pro diskusi, již film jistě vyvolá.

Informace k filmu Přestupní stanice:

Promítej i ty! – http://www.jedensvet.cz/pit/filmy-materialy/34

Foto z filmů ke stažení na www.jedensvet.cz/2014/foto-z-filmu

Bližší informace poskytne Ondřej Kamenický, ondrej.kamenicky@jedensvet.cz.

Comments are closed.