O nás
Cílem programu je systematicky poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku, ale i na evropské a světové úrovni, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

Archiv

Tisíce migrantů stále čekají v nejistotě: MV nabírá nové zaměstnance

Zhruba 22 tisíc migrantů zůstává v Praze a Středočeském kraji v nejistotě. Jejich žádosti o pobyt totiž ministerstvo vnitra nevyřídilo v zákonné lhůtě. Místo 60 dnů projednávají úředníci Odboru migrační a azylové politiky Ministerstva vnitra žádosti i dlouhé měsíce.

Podle nejaktuálnějších čísel, která má odbor k dispozici a jež pocházejí z 24. června 2013, je po lhůtě 16 000 spisů u přechodných pobytů a 5800 u trvalých pobytů. O aktuálním vývoji informoval deník Prager Zeitung v článku Warten als Integrationskiller dne 2. října. V březnu letošního roku přitom bylo celkové číslo nevyřízených žádostí zhruba 24 tisíc. Úřad tak uvádí, že se mu během 3 měsíců podařilo snížit počet polhůtových spisů zhruba o 3 tisíce. Tisíce migrantů ale čeká dál.

„Nedodržování lhůt při prodlužování pobytu cizinců ze strany ministerstva vnitra vnímáme jako velmi problematické. A to jak na úrovni symbolické, tak praktické. Symbolické v tom smyslu, že ministerstvo vnitra je hlavní institucí, se kterou migrant v Česku přichází do styku. Pakliže takový úřad nedodržuje vůči cizincům zákony, s jakým pocitem mohou cizinci odcházet?,“ říká k problematice mediální koordinátorka Programu migrace Markéta Žižková. Jaké konkrétní negativní dopady na život migrantů toto čekání v nejistotě má, se můžete dočíst v textu Jak nefunguje ministerstvo vnitra: v Praze jsou tisíce žádostí po lhůtě. Podle úřadu je přitom zhruba třetina spisů po lhůtě z důvodu nezávislých na ministerstvu – došlo u nich například k přerušení řízení.

Personální nedostatky

Agenda pobytů přešla na OAMP v roce 2011 z cizinecké policie. Úřad od té doby opakovaně uvádí, že za problémy s vyřizováním pobytů stojí mimo jiné nedostatečné personální kapacity. V létě se je proto rozhodl navýšit. Podle ministerstva došlo od 1. srpna 2013 k posílení o 98 tabulkových míst. Jak se toto opatření projevilo v praxi, zatím není jasné. Nejnovější statistiky pocházejí z konce června.

Širším problémem české migrační politiky, který se i v tomto případě projevuje, je nekoordinovanost politik jednotlivých resortů. Zatímco MV zdůrazňuje, že preferuje zaměstnávání cizinců, MPSV se mu nyní naopak snaží bránit. „V současnosti to znamená, že od léta 2012 omezilo MPSV platnost povolení k zaměstnání. Osoby pracující v pozicích, u kterých není vyžadováno vzdělání, musí prodlužovat povolení k práci a tedy i k pobytu každý půlrok; namísto předchozích jednoho až dvou let. Tímto opatřením (jehož smysl bylo zvýšit zaměstnanost Čechů, ale jehož dopady na MPSV přitom ani nemonitorují) se navyšují potřeby prodlužování pobytů, které pak ministerstvo vnitra nestíhá vyřizovat včas,“ dodává Žižková.

Comments are closed.