O nás
Cílem programu je systematicky poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku, ale i na evropské a světové úrovni, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

Archiv

Každodennost migrantů ve fotografiích

„Pracují každý den od rána do večera, nemají skoro šanci být na denním světle. Takový životní styl musí zvládat, jak nejdéle mohou. Někdo 5 měsíců, jiný zas 10 let.“, vypráví Tsenguun Odtsetseg prostřednictvím fotografií z masážních salónů příběhy thajských terapeutek. Sedm účastníků fotografického workshopu přináší záblesky z každodenního života migrantů v Česku. Dvacítka fotografií, představených ve výstavě Migranti fotí migranty, je k vidění od 18. září do 25. října 2013 v galerii Langhans v Praze (Centrum Člověka v tísni). Ve středu 18. září od 18:30 proběhne vernisáž, na které vystoupí samotní autoři a autorky fotografií.

Vietnam, Ukrajina, Mongolsko, Moldavsko, Rusko a USA – to jsou země, odkud nadšení amatérští fotografové a fotografky do Česka přišli. Žijí zde již roky a k fotografii se všichni opakovaně vrací. „Život letí a ani se nezastaví a já bych rád uchoval v paměti foťáku to, co ve své paměti nedokážu udržet“, komentuje svůj vztah k focení Vasyl Tsitsey, autor pocházející z bývalého Rakouska-Uherska, bývalého Československa, bývalého Maďarska, bývalého Sovětského svazu a současné Ukrajiny.

Výstavu organizuje Program migrace společnosti Člověk v tísni ve spolupráci s renomovaným fotografem Michalem Novotným, který vedl dvoudenní fotografický workshop na jaře letošního roku. Výstava tak představuje pouze zlomek velmi inspirujících fotografií, které vznikly na základě úkolů zachytit na fotografii čtyři různá prostředí: sebeprezentaci a život v komunitě, migrační zkušenost, a také práci migrantů v českých domácnostech.

Soubory dalších fotografií, které se již na výstavu nevešly, jsou publikovány na webových stránkách projektu Face 2 Face. Fotografie přinášejí pohled z vietnamského „městečka“ Sapy, z festivalů a kulturních svátků, z volného času nebo i z pohledu migrantů na proměnu českých měst, které se jim staly domovem.

Comments are closed.