O nás
Cílem programu je systematicky poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku, ale i na evropské a světové úrovni, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

Archiv

TZ: Úředníci versus rodina: překážky na cestě ke sloučení rodin

Praha, 31. 7. 2013 – Podezírání z fingovaného vztahu, dlouhé byrokratické průtahy i přílišná závislost na partnerovi. To vše potkává mezinárodní páry, které se rozhodnou žít v Česku. A jeden z dvojice klidně může být Čech. I tak vztah s jeho blízkým mohou provázet policejní kontroly. Nesnáze se týkají i žádosti o takzvané sloučení rodičů s dětmi.

Jak taková prohlídka cizinecké policie vypadá, popisuje Natálie, která se vdala v Česku před třemi lety. „Kontrolovali nás uprostřed noci, hrabali se v osobních věcech a jednou odchytili mého manžela, když šel do práce, a přímo v kavárně se ptali na to, jaký krém používám a další nesmyslné otázky,“ popisuje mladá žena a dodává, že takové zacházení vztahu rozhodně neprospívá.

A důvod? Podezření z fiktivního vztahu za účelem získání pobytu v Česku. I když takové vztahy opravdu existují, jedná se o nízká čísla. Podle statistik policie byl v roce 2011 odhalen fiktivní sňatek u 72 osob. Celkově bylo ale uzavřeno více než 4 106 manželství mezi Čechy a cizinci, z toho 1780 s migranty ze zemí mimo EU. Jak zoufalá situace ale opravdu dovede některé lidi k fiktivnímu sňatku, se dočtete v textu Oksany Belkové Byrokracie versus láska aneb fiktivní manželství jako poslední řešení.

Pro úřady především cizinka

Mezinárodní vztah není nic výjimečného ani podle další autorky Ludmily Kopecké. V článku Je to pro mě prostě žena. Pro imigrační zákony ale především cizinka přináší data, podle kterých bylo v roce 2011 v Česku skoro 9 % ze všech sňatků mezinárodních. Kromě česko-slovenských manželství mezi nimi figurují i sňatky s partnery z Německa, Velké Británie nebo třeba Ukrajiny.

Slučování rodin nejen s partnery, ale i dětmi nebo rodiči, je v České republice nejčastějším druhem uděleného pobytu. Podobný trend můžeme sledovat i v dalších zemích západní Evropy, kam migranti přicházejí spíše než za zaměstnáním za svou rodinou. V roce 2011 byl udělen dlouhodobý pobyt za účelem sloučení rodin v Česku 2 564 migrantům, což je 43 procent z celkového počtu povolení.

Další možné nesnáze popisuje ve své reportáži Ksana Vachruševa. „Na vízum s účelem sloučení rodiny jako na turistické vízum nesmíš pracovat,“ vysvětluje mladá žena přílišnou závislost na partnerovi. Ve svém příspěvku navíc ukazuje, jak může být složité takové manželství ukončit. „Manželství bylo uzavřeno mimo Českou republiku. Rozvod musel být uskutečněn také mimo Česko,“ popisuje nákladný proces v reportáži, kterou si můžete poslechnout na tomto odkaze.

Nečinnost úředníků

Přestože se podle migračních odborníků pohybuje Česká republika mezi zeměmi EU spíše mezi těmi vstřícnějšími státy, proces slučování rodin může provázet mnoho překážek. Kromě mnohdy bizarních kontrol a povinnosti dokazovat pravost vztahu je to i nedodržování lhůt ze strany úředníků při vyřizování žádostí o pobyt.

„Osoby čekající na sloučení tak např. v případě manželů kromě 15měsíční doby pobytu svého rodinného příslušníka a sponzora na území, po které vůbec může o sloučení žádat, a po uplynutí 270denní lhůty k vyřízení žádosti, čeká na sloučení další blíže nespecifikovanou dobu, čímž samotné odloučení překračuje hranici dvou let,“ popisuje praxi právnička Organizace pro pomoc uprchlíkům Michala Cilli. „Stávajícímu přístupu Ministerstva vnitra ČR k žádostem o sloučení rodin lze také vyčítat, že společně podané žádosti o dlouhodobý pobyt jedné rodiny (např. matka a dítě nebo více dětí) nejsou posuzovány společně,“ dodává. Může tak dojít k bizarním rozhodnutím, kdy například jedno dítě povolení získá, druhé však ne.

Texty vznikly v rámci projektu Migration to the Centre a jsou k dispozici v anglickém znění na webových stránkách projektu, kde také naleznete články odborníků k tématu slučování rodin. Texty naleznete také v českém znění na webových stránkách migration4media.net, po domluvě s námi je nabízíme k publikaci. Pokud vás inspirují ke zpracování určitého tématu, mohou sloužit jako podkladový materiál pro Vaše autorské články nebo Vám můžeme zprostředkovat kontakty na autory článků a další migranty, kteří mají se se slučováním rodin osobní zkušenosti.

V příštích měsících budou migranti zpracovávat téma studium v Česku. O jejich výstupech Vás budeme opět informovat.

Projekt Migration to the Centre je spolufinancován ze zdrojů EU prostřednictvím programu Evropa pro občany a Mezinárodním visegrádským fondem.

Pro další informace, prosím, kontaktujte:

Markéta Žižková

mediální koordinátorka

Program migrace – Člověk v tísni o.p.s.

tel. 775 443 607, 222 350 809

Šafaříkova 24, 120 00, Praha 2

Comments are closed.