O nás
Cílem programu je systematicky poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku, ale i na evropské a světové úrovni, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

Archiv

Sněmovna nevyslyšela senátory – rozhodnutí tajných služeb ohledně občanství budou soudně nepřezkoumatelná

Sněmovna se včera postavila proti návrhu senátu, který poslancům vrátil návrh zákona o občanství. Poslanci však tento návrh včera odhlasovali v nezměněné podobě a nyní k jeho schválení chybí pouze podpis prezidenta.Jedna ze zásadních připomínek se týkala možnosti soudního přezkumu žádostí, ke kterým se vyjádřila státní bezpečností služba. Sněmovna tímto možnost soudního přezkumu zastavila. Podle nevládních organizací, které tento zákon velmi sledovaly, je zarážející, že k takto zásadnímu zákonu ve sněmovně nebyla žádná diskuse.

Ministr vnitra Jan Kubice, návrh senátu nedoporučil. K otázce soudního přezkumu přitom prohlásil: „Obávám se, že výsledkem požadavků na soudní přezkum tak bude udělování státního občanství osobám, které bezpečnostní zájmy tohoto státu objektivně ohrožují.“ Zamítnutý žadatel ale bez možnosti soudního přezkumu nebude moci zjistit, proč byl vlastně zamítnut a zda opravdu „objektivně ohrožuje“ zájmy České republiky.

Jak popsal Tomáš Němeček v článku „Podepiš spolupráci, dostaneš občanství“ v Lidových novinách ze dne 27. dubna, zpravodajské služby by tak mohly využít tohoto postavení k vynucení si spolupráce s cizinci, žadateli o občanství. Uvedl například: „Redakce LN se od osoby, která jeden čas měla přístup ke spisům žadatelů o občanství, dozvěděla jména několika cizinců, jež si tajná služba v minulosti vyhlédla. Někteří z nich neměli tušení, že jsou prověřováni jako možní spolupracovníci. V zamítnutí jejich žádosti se jako oficiální důvod objevila například „nedostatečná integrace“ do české společnosti nebo „dluh na zdravotním pojištění.

Nejžádanější sněmovní tisk na webu poslanecké sněmovny přitom paradoxně v jednacím sálu nevyvolal žádnou debatu. „To, že se nikdo nezúčastnil rozpravy a že pro změny navržené v senátu hlasovalo jen šest poslanců, je šokující“, uvedl advokát Pavel Čižinský z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva. „Na druhou stranu je potřeba zdůraznit, že i tak je odsouhlasený zákon kvalitnější než původně předložený zákon“. Díky tlaku odborníků, neziskového sektoru i občanských iniciativ mladých vietnamských studentů se totiž dříve podařilo prosadit některé významné změny.

Jednou ze změn je například omezení povinnosti genetických testů pro otce, kteří mají dítě s cizinkou ze zemí mimo EU, další pak zavedení přechodného období pro získání občanství jednostranným prohlášením u cizinců, kteří přišli jako malé děti nebo se zde narodili, ale už jsou starší než 21 let. Ve lhůtě jednoho roku od začátku účinnosti zákona tak nebude věkové omezení 21 let platit, což významným způsobem zjednoduší život mnoha lidem, kteří zde už dlouho žijí a Českou republiku považují za svůj domov.

Více o těchto změnách si můžete přečíst v naší předchozí tiskové zprávě zde: http://migration4media.net/2013/02/26/tz-kdo-ma-pravo-byt-ceskym-obcanem-26-2-2013/ a zde:_http://migration4media.net/2013/03/11/tz-bude-ministerstvo-vnitra-udilet-vip-obcanstvi-11-3-2013/

Zamítnutí senátního návrhu se ovšem týká i návrhů, senátora Tomia Okamury, které by přinesly nesmyslné zpřísnění: např. povinné zkoušky z češtiny pro všechny (tedy i malé děti či absolventy českých škol), nebo delší časové období, po kterém lze získat občanství.

Odkazy na materiálu ve sněmovně:

Sněmovní tisk 827. Vl.n.z. o státním občanství České republiky: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=6&t=827

Zápis z jednání sněmovny najdete zde: http://www.psp.cz/eknih/2010ps/stenprot/054schuz/s054015.htm.

Hlasování poslanců o návrhu senátu zde: http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=58006

Comments are closed.