O nás
Cílem programu je systematicky poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku, ale i na evropské a světové úrovni, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

Archiv

Berou cizinci Čechům práci? A jaké nástrahy na ně při práci v Česku čekají? Přečtěte si texty tří autorek-migrantek

Praha, 21. 5. 2013 – Opravdu berou cizinci Čechům práci? Jaké překážky je při zaměstnávání v Česku čekají? A jak funguje klientský systém? Na tyto otázky ve svých článcích odpovídá trojice autorek-migrantek. Dvě z nich se z různých úhlů pohledu zaměřily na téma klientského systému. Podle Oksany Belkové „svým fungováním lehce připomíná středověký systém osobních vztahů mezi vrchností a poddanými“. Popis vykořisťujícího systému dokresluje rozhovorem s Natálií z Ukrajiny, která zažila výhružky klienta. „Platil mi jenom 38 korun za hodinu. Hrozil, že ztratím práci, pokud si budu stěžovat, a jestli ho neposlechnu, tak mě zmlátí,“ vysvětluje žena, proč má z bývalého klienta dodnes strach.

Přečtěte si celý text Vynucené cestování strojem času – zpět do poddanství.

O službách zprostředkovatelů a nerovných šancích na trhu práce pojednává i článek Lídy Kopecké. Podle ní „zprostředkovatelé využívají nováčkovské neznalosti prostředí a snaží se na tom vydělat peníze. Tak za otevření firmy a pomoc v žádání o podnikatelské vízum chtějí zhruba 1500 euro. V případě pomoci při vyřízení pracovního povolení ceny začínají od 250 euro,“ píše Lída Kopecká. Dodává ovšem, že tyto firmy nedávají žádnou garanci a lidé se často stávají oběťmi podvodu. I přesto se na ně obracejí další a další migranti, jak lze vidět i na zahraničních internetových fórech, z nichž autorka cituje.

Přečtěte si více v článku O tom, jaký jste odborník, rozhodně váš pas.

Elena Visloguzova se naopak zaměřila na otázku, co mohou migranti na český trh práce přinést. Pokusila se prostřednictvím rozhovoru s account managerem původem z Azerbajdžánu odpovědět na otázku, zda cizinci opravdu berou Čechům práci. „Především považuji za své velké plusy jazyky. Jak norština, tak ázerbájdžánský jazyk jsou poměrně žádané a málokdo je ovládá,“ říká v rozhovoru mladý muž, který strávil několik let v Norsku. Upozorňuje ale také na překážky na českém pracovním trhu: „Byrokracie se v Česku prosazuje všude. Dostat povolení k práci od cizinecké policie? Když to zvládnete, je to hrdinství! Spousta formulářů, čekání, fronty, zase formuláře a zase čekání.“

Přečtěte si celý článek Cizinci nám berou práci! Opravdu?

Texty vznikly v rámci projektu Migration to the Centre. V příštích měsících budou migranti zpracovávat dvě další témata – slučování rodin a vzdělávání.

Projekt Migration to the Centre je spolufinancován ze zdrojů EU prostřednictvím programu Evropa pro občany.

Pro další informace o projektu a možnostech zapojení, prosím, kontaktujte:

Markéta Žižková
mediální koordinátorka
Program migrace – Člověk v tísni o.p.s.
tel. 775 443 607, 222 350 809
Šafaříkova 24, 120 00, Praha 2
www.migration4media.net
www.facebook.com/forum.migrantu

Comments are closed.