O nás
Cílem programu je systematicky poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku, ale i na evropské a světové úrovni, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

Archiv

Itálie ratifikovala Úmluvu o pracovnicích v domácnostech

Itálie je prvním členským státem EU, který ratifikoval mezinárodní Úmluvu o pracovnicích v cizích domácnostech. Stalo se tak 22.ledna 2013. Úmluva usiluje o zlepšení pracovních a životních podmínek desítek milionů pracovníků v domácnostech po celém světě.

Státy, které úmluvu ratifikují, budou muset zajistit  dodržování základních pracovních standardů jako jsou „rozumná“ délka pracovní doby, minimální doba nepřerušeného odpočinku alespoň 24 hodin za týden nebo omezení nepeněžních forem odměny. Pro pracovnice žijící přímo v rodinách stanovuje například požadavky ohledně jejich soukromí a kontroly pracovních podmínek. Úmluva také zdůrazňuje nutnost podpořit právo pracovníků v domácnosti na svobodné sdružování a kolektivní vyjednávání.

Úmluva vstoupí v platnost v září 2013, tedy rok poté, co ji podepsaly první dvě členské země Mezinárodní organizace práce. Vláda ČR naopak úmluvu ratifikovat nechce s tím, že placená práce v domácnosti se údajně týká rozvojového světa a ne Česka.

Více informací k situaci v Česku si přečtěte zde.

Tiskovou zprávu k italské ratifikaci najdete v angličtině zde.

Comments are closed.