O nás
Cílem programu je systematicky poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku, ale i na evropské a světové úrovni, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

Archiv

„Studium na VŠ – trik, jak získat pobyt v ČR.“ Opravdu?

Hlavní zpravodajská relace ČT Události odvysílala 22.května 2011 reportáž Studium na VŠ – trik, jak získat pobyt v ČR. České veřejnosti se v ní prezentuje jako problém, že se cizinci hlásí na české vysoké školy, protože to údajně dělají jen proto, aby snadno získali povolení k pobytu. Vyznění reportáže se dotklo cizinců s českým vysokoškolským titulem sdružených ve Fóru migrantů. V rubrice Komentáře najdte reakci Oksany Rizak a Ludmily Kashpurové. Následuje dopis, který jsme adresovali vedení redakce zpravodajství ČT. Přepis reportáže najdete v příloze.

Dobrý den, reportáž Studium na VŠ – trik, jak získat pobyt v ČR z 22.5.2011 ve hlavním zpravodajství ČT vykazuje takové znaky neprofesionality, že musíme reagovat.

K zamyšlení je již samotný fakt, že tuto „událost“ ČT převzala z týdeníku Profit.

Její zpracování redakcí zpravodajství ČT je ale přímo alarmující: vytváří dojem, že velká část studentů cizinců porušuje zákon, aniž by byl problém, o který jde, popsán a uvedena jakákoli konkrétní fakta nebo důkazy. Tím neeticky poškozuje v očích veřejnosti velkou skupinu cizinců studujících poctivě na českých vysokých školách.

Prosím, čtěte s námi:

„Fingované svatby nebo uznání otcovství. Ještě donedávna běžný způsob, jak si uměli cizinci zajistit povolení k pobytu nebo práci. Teď se hlásí na univerzity, hlavně ti ze třetích zemí.“ Podle redaktorů je tedy pokus o podvod možné vysledovat již v samotném zájmu cizinců studovat v ČR vysokou školu. Proč to, že se cizinci hlásí na VŠ, je přiřazeno k fiktivním sňatkům?

Co dále potvrzuje ředitel OAMP MV ČR a ministr práce? V čem je porušení zákona, o kterém mluví ministr? Dejme tomu, že fenomén zneužívání studentských víz – který ale v reportáži vůbec není popsán  - existuje, jakého je ale rozsahu a o kolika případech ( Praze a Liberci) ředitel OAMP mluví? Jediná konkrétní fakta uvedená v tomto vstupu se týkají úplně jiného problému na jedné vysoké škole.

Na závěr ministerstvo vnitra slibuje v zákoně vůči cizincům studentům přiostřit. Zajímalo by nás, proč veřejnoprávní televize nezkoumá motivaci a podloženost takových rozhodnutí, nýbrž jim jen podbízivě poskytuje prostor.

Tato zpráva znechutila mnoho zahraničních studentů, kteří zde s výbornými výsledky studují a o které evidentně český stát stojí, protože se jim v posledních letech snažil ve stávající legislativě i vyjít vstříc. Otázkou je, jak jejich přítomnost v ČR vnímá česká veřejnost teď po odvysílání reportáže ve veřejnoprávní televizi, která má být garantem precizní novinářské práce.

Žádáme vás o zhodnocení kvality reportáže a o sdělení, jakým způsobem je nyní možné v tomto konkrétním případě naplnit povinnost veřejnoprávní televize usilovat o co nejmenší zkreslení  popisovaných událostí. Pro vyvážené zpracování tohoto tématu vám nabízíme další informace a přímé kontakty na studující cizince, kteří se rádi podělí o své zkušenosti se získáním víza a pobytu i o důvody, proč studují v České republice. Můžeme vás také spojit i se zaměstnanci vysokých škol, kteří mají agendu cizinců na starosti.

Zde najdete přepis reportáže „Studium na VŠ – trik, jak získat pobyt v ČR.“.

Comments are closed.