O nás
Cílem programu je systematicky poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku, ale i na evropské a světové úrovni, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

Archiv

Studium na VŠ – trik, jak získat pobyt v ČR? Cizinci komentují I.

Hlavní zpravodajská relace ČT Události odvysílala 22.května 2011 reportáž Studium na VŠ – trik, jak získat pobyt v ČR. České veřejnosti se v ní prezentuje jako problém, že se cizinci hlásí na české vysoké školy, protože to údajně dělají hlavně proto, aby snadno získali povolení k pobytu. Reportáž se dotkla mnoha cizinců s českým vysokoškolským titulem, protože ti, na rozdíl od autorů reportáže, vědí, že to snadné nebylo. Přečtěte si komentář Oksany Rizak, absolventky PF UK.

„Reportáž šíří podezření – bez důkazů“

„Vízum za účelem studia se nerozdává kdekomu, znám případy, kdy o to lidé žádali několikrát. Na veřejnou vysokou školu je třeba složit regulérní přijímací zkoušky. Je snad jasné, že při studiu a skládání zkoušek cizinci nemají žádné úlevy. Studium v češtině znamená usilovnou jazykovou přípravu předem. Za studium v angličtině se platí. Studenta – cizince také čeká každý rok během zkouškového období stres s prodlužováním víza. Mnozí by mohli vyprávět o napínavém docházení do cizineckých úřadoven. Napínavém proto, že studijní oddělení někdy nedokáží včas dodat papír, který po vás státní správa chce, a vy se můžete jen modlit, aby vše dobře dopadlo a mohli jste odjet domů za rodinou na prázdniny.

O trvalý pobyt v ČR může cizinec požádat po pěti letech pobytu – ale studentům se počítají dva roky za jeden. Cizinci mají také problém najít zaměstnavatele, který je ochotný překonat překážky spojené s jejich zaměstnáním. Nemohou navíc zaměstnavateli zaručit, že po získání vysokoškolského titulu do práce opravdu nastoupí, protože se skončením studia musí žádat o nové vízum.

Život studenta cizince je zkrátka zatížen spoustou byrokratických povinností, které musí vyřešit i zvládnout, a kromě toho také úspěšně vystudovat. V roce 2009-2010 na českých veřejných vysokých školách studovalo 25 600 studentů, cizinců, a na soukromých školách 9000 cizinců. Téměř tři čtvrtiny z nich je z EU, zejména ze Slovenska, zbytek z takzvaných  třetích zemí, o kterých byla řeč v reportáži.

Je možné, že některé soukromé vysoké školy se zajímají hlavně o peníze cizinců. Pokud ale ČT v reportáži chtěla poukázat na to, že existují vysoké školy, které neplní deklarovaný účel své činnosti, měla být přesná a dodat pro to nějaké důkazy. Nic takového neudělala, jen vrhla stín podezření na všechny studenty cizince a zároveň v závěru servilně dala prostor restriktivním plánům ministerstva vnitra, které promptně prohlásilo, že podmínky pro cizince, kteří chtějí v CR studovat, hodlá zpřísnit.

Tohle vše je o to absurdnější, že český stát v souladu s politikou EU deklaruje, jak o vzdělané cizince stojí. Neházet klacky pod nohy té obrovské většině z nich, kteří tu poctivě studují a mohli by pak své studium zúročit prací pro Českou republiku, se mi zdá jako ten nejlevnější způsob, jak tenhle deklarovaný záměr skutečně naplnit.“

Další komentář doktorandky studia antropologie Ludmily Kashpurové najdete zde.

Přepis reportáže najdete zde.

Dopis, který poslal tým Programu migrace ČvT  redakci zpravodajství a vedení ČT jako reakci na odvysílanou reportáž, najdete zde.

Comments are closed.