O nás
Cílem programu je systematicky poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku, ale i na evropské a světové úrovni, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

Archiv

Studium na VŠ – trik, jak získat pobyt v ČR? Cizinci komentují II.

Hlavní zpravodajská relace ČT Události odvysílala 22.května 2011 reportáž Studium na VŠ – trik, jak získat pobyt v ČR. České veřejnosti se v ní prezentuje jako problém, že se cizinci hlásí na české vysoké školy, protože to údajně dělají hlavně proto, aby snadno získali povolení k pobytu. Reportáž se dotkla mnoha cizinců s českým vysokoškolským titulem, protože ti, na rozdíl od autorů reportáže, vědí, že to snadné nebylo. Přečtěte si komentář Ludmily Kashpurové, doktorandky v oboru obecné antropologie na FHS UK.

„Autoři reportáže neznají kulturní kontext“

„Studenti ze zahraničí přijíždějí z jiného kulturního a sociálního prostředí. Pro občany zemí bývalého Sovětského svazu je diplom z jakékoliv české vysoké školy prestižní. Soukromé školy  mají  v těchto zemích navíc lepší zvuk než veřejné, a vysoké školné je vnímáno jako záruka kvality. Diplom ze soukromých vysokých škol nemá v české společnosti stejnou váhu, a odtud se odvíjí i vyznění reportáže, která automaticky předpokládá, že zahraničním studentům jde hlavně o snadné získání pobytu v ČR, nikoli o studium samotné. Vystudovat vysokou školu v Evropě se v Rusku a okolních zemích cení velmi vysoko a rodiny jsou do takového vzdělání ochotny investovat nemalé peníze. Nedělají to kvůli získání víza a nelegálního pochybného zaměstnaní pro svého člena.

Zařídit si studium v ČR je poměrně nákladná věc, i když studujete na veřejné škole. Přípravný kurz češtiny na školní rok od 4 000 euro, ubytování od 200 euro na měsíc. Většinou to student musí zaplatit vše najednou, aby dostal vízum na rok. To dělá minimálně kolem 6000 euro.  Platíte také za vízum a  za doklady spojené s žádostí: poplatek české ambasádě, pojištění, prokázaní finančních prostředků, zdravotní posudek od doktora, výpis z trestního rejstříku, překlad a nostrifikace dokladů doposud dosaženého vzdělání, další náklady na učební materiály, dopravu, kapesné a tak dále.  Všechno to vychází na slušnou částku peněz, nemluvě o byrokratické a časové náročnosti. Podle uvedeného určitě není studentské vízum tou nejsnadnější cestou do ČR.

V reportáži se také ukazuje jako problém, že si studenti cizinci během studia chtějí přivydělávat, což nechápu. Kromě toho, že peníze potřebují, se snaží nějak  etablovat ve společnosti a najít své místo v sociální a pracovní sféře. Znám mnoho velmi kreativních studentů, kteří přinášejí hodně nápadů ze svých zemí. Konfrontují je s místní realitou, a tak vznikají nové, čerstvé ideje. Například jedna skupina studentů natáčí videoklipy, fotografují, a i kvůli jejich kontaktům sem přijíždí další krajané, aby zrealizovali své kreativní nápady. Další studentka propaguje turismus do ČR na Sibiři, aby i v těch nejvzdálenějších koutech věděli o kráse Prahy, Karlových Varů a tak dále. Cizinci studenti organizují v ČR  intelektuální klub a klub básníků.

A v neposlední řadě: zdaleka ne všichni studenti zde zůstávají. Někteří nevidí perspektivy ve své kariéře v ČR. I když student po získání titulu nepotřebuje pracovní povolení, často je při výběru na pracovní pozici upřednostněn občan ČR nebo EU, což občanům třetí země hledáni práce komplikuje.“

Další komentář právničky Oksany Rizak najdete zde.

Přepis reportáže najdete zde.

Dopis, který poslal tým Programu migrace ČvT  redakci zpravodajství a vedení ČT jako reakci na odvysílanou reportáž, najdete zde.

Comments are closed.