O nás
Cílem programu je systematicky poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku, ale i na evropské a světové úrovni, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

Archiv

Sněmovna schválila novelu, ale zůstává hodně otazníků

Fronta před cizineckou policii na Chodově

Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu cizineckého zákona. To zaujalo mnohá média, přesto se některá fakta a obavy – jak neziskových organizaci, tak cizinců – nedostala do zpravodajství. [ Novinky, iDnes, České Noviny , ČRo ] Rádi bychom vás upozornili na ně a na potenciální rizika spojená se schválením této novely:

–> Například, novela  prodlužuje maximální dobu, kterou lze cizince zadržet v detenčním táboře z dosavadních 6 měsíců na 18 měsíců. Detenční tábor pro cizince je ubytovací zařízení, obehnané ostnatým drátem, hlídané ozbrojenými dozorci, s přesně daným rozvrhem dnů, kde cizinci (často s dětmi) čekají na vyhoštění do zemí původu poté, co byli zjištěné iregularity v jejich poveleních k pobytu. Tato změna sice vychází z povinnosti zavést směrnici EU, nicméně je na členských státech stanovit dobu detence a osmnáct měsíců je uvedeno jako maximum, nikoliv povinnost.

–> Nepřiměřený je dále způsob zavedení nařízení EU o biometrických průkazech s otisky prstů. Implementace  novely by pravděpodobně  znamenala, že každý cizince bude muset jít na úřad osobně třikrát – odevzdat žádost, odevzdat otisky prstů, vyzvednout povolení.  Zároveň se tak zvyšují poplatky za průkazy na 2.500 Kč za jednu osobu ze součastné 1.000 Kč, což pro rodiny cizinců znamená už velkou finanční zátěž.

–> Vzhledem k dnešním frontám před cizineckou policií, kde lidé stojí na odevzdání a vyzvednutí žádosti na stejné přepážce, je alarmující plán policejního prezidia schválený ministrem vnitra Radkem Johnem, podle kterého ze současných necelých čtyř tisíc lidí zůstane na cizinecké policii osm set. Dalších 1500 přejde i se svou současnou pracovní náplní pod jednotlivá krajská policejní ředitelství. Necelých pět set policistů by pak měl převzít současný Odbor azylové a migrační politiky (OAMP) na ministerstvu vnitra. OAMP převezme také většinu zodpovědnosti cizinecké policie v souvislosti s vyřizováním povolení k pobytu, ale stále není jasné, jestli jeho činnost nebude nedostatkem personálu ohrožena.

–> Viktor Paggio (VV) prosadil do předlohy ustanovení, podle kterého bude muset cizinec s pojištěním uzavřeným v zahraničí předložit úřední překlad smlouvy i všeobecných podmínek.

Zatim není uplně jasné, jak budou některé časti novely implementováné, a potažmo jak ovlivní životy žadatelů o povolení k pobytu a práci. Odbor azylové a migrační politiky (OAMP)  na Ministerstvu vnitra odmítnul odpovědět na otázky ohledně implementace novely před tím, než bude schválená v senátu. Ředitel OAMP Tomáš Haišman naznačil, že praktické detaily o způsobu přebírání zodpovědnosti po cizinecké policii budou zvěřejněné až v prosinci. Přitom má zákon platit již od 1. ledna 2011.

Napsat komentář